Pulp beating (refining) freeness tester TP-C10 is used to measure the rate of dilution of pulp suspended water materials and to determine de-watering time. It is adopted with spring pre-tightening mechanism keeps the rubber sealing ring of the sealing hammer body in contact with the bottom of the water filtering tube. This increases the sealing performance of the sealing hammer body.
Buy Now View Catalog| Measurement range | 0 to 100° SR |
| Slider weight | |
| Slider size | |
| Testing accuracy | |
| Dimension of working plate | |
| Speed of slider | |
| Slider stroke | |
| Specimen size | |
| Division value | |
| Number of specimen holders | |
| Metal Cylinder inner area | |
| Metal Cylinder height | |
| Metal roller width | |
| Metal roller weight | |
| Absorbency paper | |
| Absorbency speed | |
| Sealed testing speed | 100 ± 10 mm/s |
| Volume of distilled water | 1000 ± 5 ml |
| Sample diameter | |
| Sample error | |
| Sample Thickness | |
| Draining time | 149 ± 1 s |
| Residual water volume | 7.85 to 8 ml |
| Hydraulic pressure | >0.3 MPa |
| Dimension | 450×250×1100 mm |
| Net Weight | 40 kg |
Pulp beating freeness tester has applications in pulp & paper industry, packaging industry.
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measuring range : A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J
B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J
C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J
D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J
The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 %
Frictional resistance : <0.25 J
Pyramid dimension : Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
Sample (size) length : 90 to 200 mm
Sample width : 15 mm, 25 mm, 50mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N
Sample (size) length : 38×70 mm
Measuring range : (1-500) mN.m (divided into 7 small ranges)
Indication error : 0.02
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?