Standard strip cutter TP-G10 with sleek and advanced design is used to cut the sheet of cardboard or paper into fine strips. It’s a common standard cutter which can cut the sample with 15 mm width. With user-friendly operation, it finds applications in paper & printing industry.
Buy Now View Catalog| Sample size (L*B) | |
| Rub pressure | |
| Friction speed | |
| Friction area (L*B) | |
| No. of friction | |
| Measuring range | |
| Division value | |
| Accuracy | |
| Gauge | |
| Contact pressure (to create false weight) | |
| Contact diameter | |
| Error of depth parallelism | |
| Testing speed | |
| Test range | |
| Indicating Error | |
| Indication variability | |
| Pressing depth of the measuring head | |
| Parallelism error between two brims of the specimen stages | |
| Slit width of the specimen stage | |
| Testing length | |
| Sample size | |
| Bend angle | |
| Sample width | 15 mm |
| Sample maximum length | 300 mm |
| Parallelism | ≤ 0.1 mm |
| Dimension | 240×520×70 mm |
| Weight | 4 kg |
| Power supply |
Strip cutter is used in paper, packaging, inspection department, for paper crafts making industry.
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
Measuring range : 0 to 4 mm
Accuracy : 0.01 or 0.001 mm
Gauge : Analogue gauge display
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
Sample size (L*B) : 230×50 mm (can join short samples together)
Rub pressure : 20 ± 0.2 N
Friction speed : 43 times / min
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?