Whiteness meter TP-A11 is used to measure the whiteness of objects. Its compact, advanced circuit design ensures the accuracy and stability of measurement data. It measures ISO (R457) whiteness and fluorescence whitening of the materials. The whiteness meter is provided with light absorber to eliminate the influence of specular reflection of the sample.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Sample width | |
| Measuring range | |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | |
| Tensile strength velocity | |
| Tensile return velocity | |
| Sample loading | |
| Clamp air pressure | |
| Repeatability | |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| Zero drift | ≤ 0.1 % |
| Indication drift | ≤ 0.1 % |
| Indication error | ≤ 0.5 % |
| Test speed | |
| Repeatability error | ≤ 0.1 % |
| Mirror reflection error | ≤ 0.1 % |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 360 × 264 × 400 mm |
| Net weight | 20 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Whiteness meter is widely used to measure whiteness in paperboard, textile printing & dyeing, paint, plastic products, ceramic, enamel, detergent, cosmetics.
Measuring range : 1 to 50 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 800×800 mm/ 1000×1000 mm/ 1200×1200 mm/ 1500×1500 mm (customized)
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measurement range : 0 to 100° SR
Sealed testing speed : 100 ± 10 mm/s
Volume of distilled water : 1000 ± 5 ml
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Measurement range : 0 to 200 mm
Specimen size : 15×250 mm
Division value : 1 mm
Measuring range : A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J
B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J
C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J
D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J
The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 %
Frictional resistance : <0.25 J
Pyramid dimension : Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?