Carton compression tester TP-I11 with 100 mm/min return speed level measures the compressive strength of carton box. The compressor tester, adopted with ARM chip, powerful data functioning system, advanced sensor and automatic tracking system for test operations. The test results are recorded automatically, the real-time display is used to view the test data and is transferrable to computer.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 1 to 50 kN |
| Capacity | |
| Resolution | |
| Indication error | < ± 1% |
| Tearing arm | |
| Tearing angle | |
| Chips distance | |
| Clamp- paper | |
| Resection length | |
| Tearing distance | |
| Frictional resistance | |
| Pyramid dimension | |
| Platen Size | 800×800 mm/ 1000×1000 mm/ 1200×1200 mm/ 1500×1500 mm (customized) |
| Operating stroke | 800 mm/ 1000 mm/ 1200 mm/ 1500 mm (customized) |
| Compression speed | 10 mm/ min |
| Impact angle | |
| Unit | |
| Error | |
| Sample amount | |
| Speed adjustment range | 2 to 100 mm/ min |
| Track & force speed in stacking test | 2 mm/ min |
| Test area | |
| Area differential pressure | |
| Inner diameter of grip ring | |
| Dimension | |
| Weight | |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Carton compression tester is used to determine compression strength & estimate stacking test of transport packages such as corrugated carton, paperboard box etc.
Measuring scope : ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s)
Accuracy : ±0.1 s within 300 s
Vacuum system volume (ml) : Bigger volume: 380 ± 1
Smaller volume: 38 ± 1
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
Sample (size) length : 90 to 200 mm
Sample width : 15 mm, 25 mm, 50mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?