Automatic horizontal tensile tester TP-B11 is adopted with pneumatic clamps to minimize the error by proper holding of the sample. With the advanced ARM technology, it has strong data processing functions. The large LCD touch screen interface makes it easy to operate the tester. Tensile tester can test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture length, tensile index, 180° peel strength of paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | 90 to 200 mm |
| Sample width | 15 mm, 25 mm, 50mm |
| Measuring range | 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | ± 1 % |
| Tensile strength velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Tensile return velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Sample loading | Full automatic to clamp the sample |
| Clamp air pressure | 0.4 to 0.6 MPa |
| Repeatability | |
| System | |
| Light source | |
| Zero drift | |
| Indication drift | |
| Indication error | |
| Test speed | |
| Repeatability error | |
| Mirror reflection error | |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 920 × 420 × 300 mm |
| Net weight | 65 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Tensile horizontal tester is used in paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials industry to test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture & other parameters.
Sample size (L*B) : 230×50 mm (can join short samples together)
Rub pressure : 20 ± 0.2 N
Friction speed : 43 times / min
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Capacity : A: 20 to 500 J/m2 B: 500 to 1000 J/m2
Impact angle : 90°
Unit : Lb-ft/in2 J/m2
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
Talk to us?