Automatic horizontal tensile tester TP-B12 is adopted with pneumatic clamps to minimize the error by proper holding of the sample. With the advanced ARM technology, it has strong data processing functions. The large LCD touch screen interface makes it easy to operate the tester. Tensile tester can test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture length, tensile index, 180° peel strength of paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable) |
| Sample width | 15 mm |
| Measuring range | 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | ± 1 % |
| Tensile strength velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Tensile return velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Sample loading | Semi-automatic , can clamp the sample using hands |
| Clamp air pressure | |
| Repeatability | |
| System | |
| Light source | |
| Zero drift | |
| Indication drift | |
| Indication error | |
| Test speed | |
| Repeatability error | |
| Mirror reflection error | |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 800 × 270 × 200 mm |
| Net weight | 40 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Tensile horizontal tester is used in paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials industry to test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture & other parameters.
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measurement range : 0 to 100° SR
Sealed testing speed : 100 ± 10 mm/s
Volume of distilled water : 1000 ± 5 ml
Testing speed : 200° ± 20° / min
Test range : 1 to 10000 mN
Indicating Error : ± 1 %
Measuring range : 0 to 4 mm
Accuracy : 0.01 or 0.001 mm
Gauge : Analogue gauge display
Capacity : A: 20 to 500 J/m2 B: 500 to 1000 J/m2
Impact angle : 90°
Unit : Lb-ft/in2 J/m2
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
Talk to us?