Whiteness and chromaticity tester TP-A10 measures the whiteness, yellowness, color and color difference, reflectance value, stimulus value of the sample. It measures the paper opacity, transparency, light scattering coefficient, light absorption coefficient and ink absorption value. The compact, advanced circuit design ensures the accuracy and stability of measurement data. This color tester measures the ISO brightness (blue whiteness R457) & Z whiteness (Rz) of fluorescent whitening sample due to the emission of the fluorescent material.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Sample width | |
| Measuring range | |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Accuracy | Chromaticity co-ordinate 0.0001 |
| Tensile strength velocity | |
| Tensile return velocity | |
| Sample loading | |
| Clamp air pressure | |
| Repeatability | Rx, Ry and Rz s ≤ 0.1 chromaticity co-ordinate s ≤ 0.0010, R457 s ≤ 0.10 |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150 mm, testing hole diameter 30 mm |
| Light source | |
| Zero drift | |
| Indication drift | |
| Indication error | |
| Test speed | |
| Repeatability error | |
| Mirror reflection error | |
| Light measurement | CIE whiteness (Ganz whiteness W10, Color cast value TW10), WH hunter whiteness, YI Yellowness, ISO brightness R457 |
| Storage | 9 reference samples |
| Dimension (L*W*H) | 360 × 264 × 400 mm |
| Net weight | 23 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Whiteness & color tester is used to measure color values, brightness, whiteness in papermaking, printing, ceramics, chemicals, textile printing and dyeing, building materials, food, salt and other industries.
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Metal Cylinder inner area : (100 ± 0.2) cm2
Metal Cylinder height : 50 mm
Metal roller width : (200 ± 0..5) mm
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
Testing speed : 200° ± 20° / min
Test range : 1 to 10000 mN
Indicating Error : ± 1 %
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
Talk to us?