Aging Oven TAO-A10 comes with microprocessor controlled PID system for temperature controlling and automatic adjustment of temperature values. The main body construction & its mounted meter & materials are designed by keeping in mind air & temperature values inside the box. Aging oven is used to determine change in properties of PVC plastic material & rubber material at a particular temperature in Plastic & rubber industry.
Buy Now View Catalog| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Rotate speed of the turntable | 11 r/min to 12r/min, turntable dimension diameter: 285 mm |
| Quantity of heaters | 2 pcs |
| Size of the workroom | 450×450×450 mm |
| Dimension of the instrument | 850×760×1350 mm |
| Power | 2.5 kW |
| Power supply | AC 220 V ± 10%, 50 Hz |
| Net weight | 120 kg |
Aging oven is used for heating aging experiment of plastic materials, electric insulation & other materials in scientific & research departments.
Temperature range : 10 to 35°C
Maximum falling height : 2000 mm
Resolution of displacement : 1 mm
Impact Speed & Energy (charpy) : 2.9 m/s for 1J, 2J, 4J, 5J & 3.8 m/s for 7.5J, 15J, 25J
Impact energy (Izod) : 3.5 m/s for 1J, 2J, 4J, 5J, 7.5J, 15J, 25J
Resolution of impact energy : 0.001 J
Inclined adjustable angle : 0 to 40°
Panel width : 120 mm
Test area width : 80 mm
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 6
Dimension (L*W*H) tester : 650×210×550 mm (6 stations)
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 3
Dimension (L*W*H) tester : 320×210×550 mm (3 stations)
Seal temperature : Room temperature -250°C
Control accuracy : ± 0.2°C
Dwell time : 0.1 S to 999.9 S
Measuring range : 0.01to 600.00 g/ 10 min (MFR), 0.01 to 600.00 cm3/ 10 min (MVR), 0.001 to 9.999 g/ cm3 (melt density)
Measuring rate : 0.001 S
Temperature range : 50 to 400°C
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?