Heat sealer THS-A10 works on heat press seal method, before start of the test, user needs to preset the heat seal temperature, pressure and dwell time values so as to finish the entire sealing process automatically just after pressing the start button. Equipped with digital P.I.D. temperature control technology ensures the preset temperature to be reached rapidly without any fluctuation. The specimen is placed in between the upper & lower jaws with independent temperature control of upper & lower jaws.
Buy Now View Catalog| Seal temperature | Room temperature -250°C |
| Control accuracy | ± 0.2°C |
| Dwell time | 0.1 S to 999.9 S |
| Dwell pressure | 0.05 to 0.7 MPa |
| Heating mode | Single and double heating surface |
| Dimension (L*B*H) | 400×280×380 mm |
| Net weight | 30 kg |
| Power supply | AC 220V/ 50Hz |
Heat sealer is used in plastic film material packaging, soft packaging laminated film & others to heat seal material using temperature, heat, pressure.
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 6
Dimension (L*W*H) tester : 650×210×550 mm (6 stations)
Measuring range : 0.01 to 600.00 g/ 10 min (MFR), 0.01 to 600.00 cm/ 10 min (MVR), 0.001 to 9.999 g/cm (melt density)
Measuring rate : 0.001 S
Temperature range : 50 to 400°C
Resolution : 0.1 % O2
Measuring range : 0 to 100 % O2
Precision : ± 0.4 % O2
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 3
Dimension (L*W*H) tester : 320×210×550 mm (3 stations)
Measuring range : 0.01to 600.00 g/ 10 min (MFR), 0.01 to 600.00 cm3/ 10 min (MVR), 0.001 to 9.999 g/ cm3 (melt density)
Measuring rate : 0.001 S
Temperature range : 50 to 400°C
Operating temperature : Ambient temperature to 300°C
Heating rate : 50°C/ h (5 ± 0.5°C/ 6 min) , 120°C/ h (12 ± 1°C/ 6 min)
Maximum temp. error with heating speed : ± 5°C under 50°C/ h, ± 1°C under 120°C/ h
The maximum temperature : 300°C
Temperature fluctuation : Within ± 0.5°C
Temperature uniformity : Within ± 1°C
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
Talk to us?