Paper tearing tester TP-J20 is an advanced instrument used for testing tearing strength of the paper and paperboard. This tearing tester comes with 43 ± 0.5 mm tearing distance and 104 mm long tearing arm to locate paper material properly & perform the tearing test.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 0 to 1000 mN |
| Capacity | |
| Resolution | 0.1 mN |
| Indication error | ± 1 % |
| Tearing arm | 104 ± 1 mm |
| Tearing angle | 27.5° ± 0.5° |
| Chips distance | |
| Clamp- paper | |
| Resection length | |
| Tearing distance | 43 ± 0.5 mm |
| Frictional resistance | |
| Pyramid dimension | |
| Platen Size | |
| Operating stroke | |
| Compression speed | |
| Impact angle | |
| Unit | |
| Error | |
| Sample amount | |
| Speed adjustment range | |
| Track & force speed in stacking test | |
| Test area | |
| Area differential pressure | |
| Inner diameter of grip ring | |
| Dimension | |
| Weight | |
| Power supply |
Paper tearing tester has applications in determining tearing resistance property of paper films, sheets, woven materials, polypropylene, polyester, paper, cardboard, textile material sheets etc.
Measuring range : A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J
B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J
C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J
D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J
The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 %
Frictional resistance : <0.25 J
Pyramid dimension : Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
Measurement range : 0 to 200 mm
Specimen size : 15×250 mm
Division value : 1 mm
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Testing speed : 200° ± 20° / min
Test range : 1 to 10000 mN
Indicating Error : ± 1 %
Capacity : A: 20 to 500 J/m2 B: 500 to 1000 J/m2
Impact angle : 90°
Unit : Lb-ft/in2 J/m2
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
Talk to us?