Puncture strength tester TP-J12 has electrical mechanical integration design, with compact structure, easy maintenance. The puncture tester has an open design, simple operation, automatic measurement with high accuracy and stable performance gives reliable results. It is designed in a way to avoid any vibration that would affect the test values.
Buy Now View Catalog| Measuring range |
A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 % |
| Capacity | |
| Resolution | |
| Indication error | |
| Tearing arm | |
| Tearing angle | |
| Chips distance | |
| Clamp- paper | |
| Resection length | |
| Tearing distance | |
| Frictional resistance | <0.25 J |
| Pyramid dimension | Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm |
| Platen Size | |
| Operating stroke | |
| Compression speed | |
| Impact angle | |
| Unit | |
| Error | |
| Sample amount | |
| Speed adjustment range | |
| Track & force speed in stacking test | |
| Test area | |
| Area differential pressure | |
| Inner diameter of grip ring | |
| Dimension | 800×470×840 mm |
| Weight | 185 kg |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Puncture strength tester is an essential instrument used in paper and cardboard box manufacturing plants, industry.
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
Sample diameter : 125 mm
Sample error : ± 0.2 mm
Sample Thickness : 0.1 to 1.0 mm
Sample (size) length : 38×70 mm
Measuring range : (1-500) mN.m (divided into 7 small ranges)
Indication error : 0.02
Measuring scope : ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s)
Accuracy : ±0.1 s within 300 s
Vacuum system volume (ml) : Bigger volume: 380 ± 1
Smaller volume: 38 ± 1
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Measuring range : 0 to 4 mm
Accuracy : 0.01 or 0.001 mm
Gauge : Analogue gauge display
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?