Vertical tensile tester TP-B20 is microprocessor controlled adopted with vertical, many pillar structure. The clamp distance can be adjusted within the specified scope. Test directly for the normal size sample and can adjust sample length and measurement range as per the needs. It is used to test the tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture length, tensile index, 180° peel strength of paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | 0 to 200 mm adjustable |
| Sample width | 15 mm |
| Measuring range | 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | ± 1 % |
| Tensile strength velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Tensile return velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Sample loading | |
| Clamp air pressure | |
| Repeatability | |
| System | |
| Light source | |
| Zero drift | |
| Indication drift | |
| Indication error | |
| Test speed | |
| Repeatability error | |
| Mirror reflection error | |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 450 × 550 × 120 mm |
| Net weight | 55 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Tensile horizontal tester is used in paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials industry to test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture & other parameters.
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Sample diameter : 125 mm
Sample error : ± 0.2 mm
Sample Thickness : 0.1 to 1.0 mm
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?