DIN abrasion tester TDAT-A10 determines abrasion resistance of rubber made products, natural rubber, vulcanized rubber, thermoplastic amorphous polymers to withstand the long term damage as a result of friction due to its excessive use. The ratio between standard loss of rubber material & test rubber material, expressed in percentage, marks the abrasion resistance index of sample under test.
Buy Now View Catalog| Test arm weight | 2.5 N |
| Additional Loads | 2.5 ± 0.1 N, 5 ± 0.1 N, 10 ± 0.1 N, |
| Idler | 150 mm |
| Abrasion stroke | 40 ± 0.2 M |
| Horizontal displacement | 4.2 mm/ rotation |
| Stroke | 20 m/ 40 m presetting |
| Grips lateral displacement | 4.2 ± 0.04 mm/ rotation |
| Idler wheel speed | 40 ± 1 rpm |
| Measurement mode | Auto/ manual presetting |
| Specimen size | Diameter 16 mm, thickness at least 6 mm |
| Emery cloth specifications | 60 # seam is less than 2 mm |
| Shift screw | 6 teeth/ inch |
| Limit rotation | 85 rotate |
| Set rotation | 84 rotation of 40 meters |
| Return form | Electric automatic reset |
| Net Weight | 75 kg |
| Dimension | 950 × 660 × 310 mm |
| Control temperature range | |
| Temperature tester | |
| Temperature display resolution | |
| Temperature control accuracy | |
| Calibration accuracy | |
| Rotor speed | |
| Die cavity frequency | |
| Sway angle | |
| Air compression | |
| Ambient temperature | |
| Test result | |
| Display | |
| Speed accuracy | |
| Torque range | |
| Torque resolution | |
| Printer connection | |
| Content printed | |
| Product dimension | |
| Weight | |
| Power supply | 220 V, 50 / 60Hz |
DIN abrasion tester is used to determine the abrasion resistance of elastomers by the frictional loss of the rubber in products such as tires, conveyor belts, hoses, footwear, floor covering, thermoplastic amorphous polymers etc.
Temperature tester : Room temperature to 200°C
Temperature display resolution : 0.1°C
Temperature control accuracy : ≤ ± 0.3°C
Temperature range : RT 50° to 300°
Temperature accuracy : ± 1°
Measuring range : 0.01 to 25 mm
Temperature range : -60°C to 0°C
Temperature accuracy : ± 0.5°C
Impact speed : 2 m/s ± 0.2 m/s
Mixed capacity : 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg
Temperature range : RT to 300°C
Temperature control system : PID control
Temperature control range : Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃)
Temperature accuracy : ± 0.3 ℃
Impact speed : 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min
Control temperature range : Normal temperature to 200°C
Temperature display resolution : 0.01°C
Temperature control accuracy : ± 0.3°
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
Talk to us?