TNRR-A10 is a No rotor rheometer where rubber sample is enclosed in mold cavity, maintained at test temperature. The mold cavity comes in two parts, where lower part (swing oscillations) determines strain as the reaction torque of the mold cavity (force). The PID controlled microprocessor technology controls and detects change in temperature. LCD screen display the real vulcanization curve and temperature curve, adjust the test data, store test results.
Buy Now View Catalog| Test arm weight | |
| Additional Loads | |
| Idler | |
| Abrasion stroke | |
| Horizontal displacement | |
| Stroke | |
| Grips lateral displacement | |
| Idler wheel speed | |
| Measurement mode | |
| Specimen size | |
| Emery cloth specifications | |
| Shift screw | |
| Limit rotation | |
| Set rotation | |
| Return form | |
| Net Weight | |
| Dimension | |
| Control temperature range | |
| Temperature tester | Room temperature to 200°C |
| Temperature display resolution | 0.1°C |
| Temperature control accuracy | ≤ ± 0.3°C |
| Calibration accuracy | |
| Rotor speed | 100 times/ min |
| Die cavity frequency | 1.7 Hz |
| Sway angle | ± 0.5°, ± 1°, ± 3° |
| Air compression | 0.5 MPa to 0.65 MPa |
| Ambient temperature | 0 to 35°C |
| Test result | Printed date, time, temperature, vulcanization curve, temperature curve ML, MH, ts1, ts2, t10, t50, Vc1, Vc2 |
| Display | Windows 7 + software |
| Speed accuracy | |
| Torque range | 0 to 5 NM, 0 to 10 NM, 0 to 20 NM |
| Torque resolution | 0.001 NM |
| Printer connection | |
| Content printed | |
| Product dimension | 1310 × 560 × 620 mm |
| Weight | 250 kg |
| Power supply | Single phase, 220 V ± 10%, 50 Hz |
No rotor rheometer is used to test vulcanization characteristics of rubber material across rubber industry for quality & research.
Control temperature range : Normal temperature to 200°C
Temperature display resolution : 0.01°C
Temperature control accuracy : ± 0.3°
Mixed capacity : 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg
Temperature range : RT to 300°C
Temperature control system : PID control
Temperature range : -60°C to 0°C
Temperature accuracy : ± 0.5°C
Impact speed : 2 m/s ± 0.2 m/s
Temperature control range : Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃)
Temperature accuracy : ± 0.3 ℃
Impact speed : 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min
Test arm weight : 2.5 N
Additional Loads : 2.5 ± 0.1 N, 5 ± 0.1 N, 10 ± 0.1 N,
Idler : 150 mm
Temperature range : RT 50° to 300°
Temperature accuracy : ± 1°
Measuring range : 0.01 to 25 mm
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
Talk to us?