Rockwell hardness meter (motorized type) TRHM-B10 with three kinds of measurement method, 7 steps of testing force meets the need of many kinds of hardness test requirements for users. Testing force in the hardness tester can be loaded, kept & unloaded automatically. The large LCD screen display the measuring data, hardness conversion values between Rockwell, brinell, Vickers scale. With unique inside structure, high measurement accuracy and reliable performance it finds application in metal & non-destructive material industry.
Buy Now View Catalog| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Brinell hardness test | 306, 613, 1839 N |
| Vickers hardness test | 294, 588, 980 N |
| Magnification of Microscope | 37.575 x |
| Total test force dwell time | |
| Hardness indication | Analogue display |
| Resolution | 0.5 HR |
| Loading control | Automatic |
| Maximum height of specimens | 180 mm |
| Distance from Indenter’s center to outer wall | 200 mm |
| Range of Rockwell hardness value | |
| Dimension of the machine | 560 × 260 × 760 mm |
| Weight | 90 kg |
| Power supply | AC 220 V, 50 Hz |
Motorized type Rockwell hardness tester measures the hardness of the hard metals, carburizing steel sheets, quenching steels, hard cast irons, mild steels, chemically treated metals.
Frequency (continually adjustable) : 10 Hz to1280 Hz + 0.01 %
Amplitude acceleration ( at 30m/s2 pk ) : 40 Hz to 320 Hz + 0.3 dB + 1 digit
Amplitude velocity ( at 25mm / sec pk ) : 40 Hz to 320 Hz + 0.5dB +1 digit
Preliminary test force : 98 N
Total test force : 588, 980, 1471 N
Total test force dwell time : 0 to 30 S
Test force : 9.8 N, 49 N, 98 N, 196 N, 294 N, 490 N
Hardness value symbol : HV1, HV5, HV10, HV20, HV30, HV250
Error range in display : ± 3.0 %, ± 2.0 %
Test force : 612.5 N, 980 N, 1225 N
Brinell hardness test : 1837.5 N, 2450 N, 4900 N/7350 N, 9800 N, 14700 N/29400 N
Hardness measuring area : 8 to 650 HBW (hard metals steel ball)
Preliminary test force : 98 N
Total test force : 588, 980, 1471 N
Total test force dwell time : 1 to 30 S
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?